Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale DECLARATIE LA FISC PENTRU CLADIRI în cazul în care ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

DECLARATIE LA FISC PENTRU CLADIRI în cazul în care am o locuinta cu destinatie mixta (în apartament) cu un sediu social de firma

Am auzit mai multe pareri diferite privind situatia mea:

am o firma,cu sediul social inregistrat intr-un apartament rezidential (destinatie locuinta) proprietatea mea, dar nu desfasor activitate in acesta, servindu-mi numai ca adresa postala pentru firma.
Initial, s-a afirmat la TV ca pentru acest tip de situatie (numai sediu social al firmei, dar fara activitate in apartamentul de locuit) nu trebuie depus[ declaratie la fisc.
Ulterior, s-a precizat ca totusi trebuie sa se depuna declaratie, dar insotita de un raport de evaluare a apartamentului (tarif marisor).

Oare ce trebuie facut? Depun declaratie sau nu? (eu sunt si proprietarul apartamentului respectiv).
Sunt doua aspecte in problema dvs.:
1) Daca desfasurati sau nu activitate la sediul firmei, reiese din Certificatul constatator ONRC.
tehnoredact a scris:

am o firma,cu sediul social inregistrat intr-un apartament rezidential (destinatie locuinta) proprietatea mea, dar nu desfasor activitate in acesta, servindu-mi numai ca adresa postala pentru firma.

Ce scrie in Certificatul constatator ONRC, unde se desfasoara activitatea, la sediu / la punct de lucru / in afara sediului? Daca scrie in afara sediului, ati scapat!

2) Puteti sa faceti raport de evaluare sau nu. In primul caz se va aplica cota de impozit stabilita prin HCL (pana in 1,3%), in cel de-al doilea caz se va aplica impozit 2%. Deci nu va obliga nimeni sa faceti raport de evaluare, ci doar sa depuneti o declaratie la financiar.
tehnoredact a scris:

Initial, s-a afirmat la TV ca pentru acest tip de situatie (numai sediu social al firmei, dar fara activitate in apartamentul de locuit) nu trebuie depus[ declaratie la fisc.
Ulterior, s-a precizat ca totusi trebuie sa se depuna declaratie, dar insotita de un raport de evaluare a apartamentului (tarif marisor).

Oare ce trebuie facut? Depun declaratie sau nu? (eu sunt si proprietarul apartamentului respectiv).