Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcularea orelor de sambata si duminica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcularea orelor de sambata si duminica

Buna ziua.
va rog sa ma lamuriti cum se calculeaza orele lucrate sambata si duminica ?
se lucreaza la tura de 12/24.
1. in cazul in care tura incepe vineri la ora 19 si se termina sambata la ora 7 angajatorul nu calcueaza ore pentru care este obligat sa plateasca un spor.
2.cand tura incepe duminica la ora 19 si se termina luni la ora 7 angajatorul calculeaza 5 ore pentru care plateste un spor.
Va rog sa-mi ziceti care este intervalul orar pentru care se calculeaza orele de sambata si duminica???????????#-o#-o#-o
Intervalul orar de lucru , in situatia descrisa de dvs arata asa:
1) vineri de la ora 19.oo - 24.oo
sambata la ora 00.oo - 7.oo

2) duminica de la ora 19.oo la 24.00
luni de la ora 00.oo la 7.oo