avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 405 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcularea orelor de sambata si duminica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcularea orelor de sambata si duminica

Buna ziua.
va rog sa ma lamuriti cum se calculeaza orele lucrate sambata si duminica ?
se lucreaza la tura de 12/24.
1. in cazul in care tura incepe vineri la ora 19 si se termina sambata la ora 7 angajatorul nu calcueaza ore pentru care este obligat sa plateasca un spor.
2.cand tura incepe duminica la ora 19 si se termina luni la ora 7 angajatorul calculeaza 5 ore pentru care plateste un spor.
Va rog sa-mi ziceti care este intervalul orar pentru care se calculeaza orele de sambata si duminica???????????#-o#-o#-o
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:40, 18 Februarie 2016
Intervalul orar de lucru , in situatia descrisa de dvs arata asa:
1) vineri de la ora 19.oo - 24.oo
sambata la ora 00.oo - 7.oo

2) duminica de la ora 19.oo la 24.00
luni de la ora 00.oo la 7.oo

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum e calculata ziua de concediu de odihna. de la ora 0:00 la ... Mihaibc Mihaibc Cum e calculata ziua de concediu de odihna. De la ora 0:00 la 24:00 sau doar prin raportare la programul normal. Altfel spus am 5 zile de concediu de odihna. ... (vezi toată discuția)
Cum sa procedez ? TRANSMARRAR TRANSMARRAR buna. am o spalatorie auto cu autoservire care trebuie sa fie supravegheat 12 ore pe zi (si sambata si duminica) cu 2 angajati. 1 zi lucra primul angajat 12 ... (vezi toată discuția)
Sarbatori legale si religioase IulianRD IulianRD In cadrul firmei sunt salariati care lucreaza in ture normale de 8h/zi de luni pana vineri si salariati care lucreaza in ture 12x24 si 12/48 (foc ... (vezi toată discuția)