avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 238 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CUM SA PROCEDEZ ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CUM SA PROCEDEZ ?

buna. am o spalatorie auto cu autoservire care trebuie sa fie supravegheat 12 ore pe zi (si sambata si duminica) cu 2 angajati. 1 zi lucra primul angajat 12 ore in a doua zi celalalt angajat. CATE ZILE LIBERE TREBUIE SA LE DAU DACA LUCREAZA IN ASA FEL? mai am un al treilea angajat care va lucra in zilele libere ale celor 2 angajati.
Cel mai recent răspuns: rocriss , utilizator 19:59, 6 Decembrie 2009
Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.
multumesc pt. raspuns.
Inseamna ca nu mai am nevoie de al treilea angajat?
dar pt. sambata si duminica nu trebuie sa le mai dau zile libere?
Conform Codului Muncii zilele lucratoare sunt in numar de 5 pe saptamana. Sambata si duminica se platesc ore suplimentare!:D
TRANSMARRAR a scris:

multumesc pt. raspuns.
Inseamna ca nu mai am nevoie de al treilea angajat?
dar pt. sambata si duminica nu trebuie sa le mai dau zile libere?


Aveti nevoie de 3 angajati.
De exemplu:
- salariatul A: 7-19 (luni)
- salariatul B: 19 - 7(luni-marti)
- salariatul C: 7 - 19(marti)
- salariatul A intra in tura peste 24 de ore, adica marti la ora 19
Se platesc ore suplimentare facand situatia lor la sfarsit de luna pentru fiecare om in parte.
Se plateste spor de noapte de cel putin 25% pentru fiecare ora lucrata in intervalul orar 22 - 06.
Pentru lucrul frecvent in week-end se plateste un spor negociat la salariul de baza (poate fi si de 1%).
Se depune la ITM o notificare in care societatea mentioneaza ca utilizeaza in mod frecvent munca de noapte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ore suplimentare in weekend oniga_ioana82 oniga_ioana82 Buna ziua, In cazul in care avem angajati care lucreaza(12/24) ore suplimentare in timpul weekendului, la plata acele ore suplimentare se platesc atat cu spor ... (vezi toată discuția)
Spor pentru lucru in week-end piciul piciul sporul pe care il acord pentru lucrul in week-end urmat de doua zile libere il aplic doar pentru zilele lucrate in week-end, nu pentru toate zilele ... (vezi toată discuția)
Respectarea duratei timpului de munca si de odihna az00t az00t Buna ziua. Lucrez intr-un domeniu unde activitatea se desfasoara 24 de ore din 24. Din aceasta cauza programul de munca nu poate fi considerat de luni pana ... (vezi toată discuția)