avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ce pot sa fac?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

ce pot sa fac?

Buna ziua. Azi am primit de la primarie o hartie prin care mi se comunica ca in urma sesizarii facute de catre o vecina de rea credinta , ca am constuit o anexa langa gardul de hotar fara autorizatie si ca trebuie sa o demolez.Mentionez faptul ca aceasta constructie nu este pe temelie de beton sau piatra ,este pe 4 stalpi de lemn fara grinzii de sustinere ci doar acoperit cu folie de politilina.Ce art.de lege am incalcat?pot fi tras la raspundere de catre autoritati sau de cei de la inspectia in constructii? Ar trebui sa o demolez?Cum sa procedez?
Cel mai recent răspuns: yoyo76 , utilizator 19:13, 29 Februarie 2016
lory08 a scris:

Buna ziua. Azi am primit de la primarie o hartie prin care mi se comunica ca in urma sesizarii facute de catre o vecina de rea credinta , ca am constuit o anexa langa gardul de hotar fara autorizatie si ca trebuie sa o demolez.Mentionez faptul ca aceasta constructie nu este pe temelie de beton sau piatra ,este pe 4 stalpi de lemn fara grinzii de sustinere ci doar acoperit cu folie de politilina.Ce art.de lege am incalcat?pot fi tras la raspundere de catre autoritati sau de cei de la inspectia in constructii? Ar trebui sa o demolez?Cum sa procedez?


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Construirea soproanelor,magaziilor,etc costania costania in 2009 am construit peste un cotet de porci din boltari,un sopronpa stalpi de lemn,capriori si cu pereti de scandura-blana,acoperita cu tigla,si jos placa de ... (vezi toată discuția)
Gard despartitor intre proprietati 040779 040779 Buna. In anul 2004 am facut un gard despartitor intre mine si vecinul meu. Acest gard este facut pe proprietatea mea si vecinul a sesizat primaria in legatura ... (vezi toată discuția)
Este gardul o constructie? se supune condului civil art 612? Mircea Razvan Mircea Razvan M-am judecat cu un vecin ca construire fara autorizatie pe proprietatea mea. Am pus in executare sentinta definitiva cu executor. S-au delimitat proprietati ... (vezi toată discuția)