Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Restituire impozit-scutire fiscala art 26 lit b Legea ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Restituire impozit-scutire fiscala art 26 lit b Legea 448/2006

Sunt reprezentant legal al unui minor ce se incadreaza in grad de handicap grav si beneficiaza de prevederile legii 448/2006 -art 26 lit b -"scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren". Am achitat aceste sume cu titlu de impozit/ taxe persoane fizice catre primarie din anul 2001 si pana in prezent fara sa stiu de aceasta scutire fiscala. Pot sa-mi recuperez sumele platite !?
Multumesc !
Art.26 Persoanele cu handicap fizic grav şi accentuat beneficiază de scutire de la plata taxelor vamale şi a accizelor, după caz, pentru introducerea în ţară, o dată la 5 ani, la alegere, de motociclete, motorete sau autoturisme, adaptate special pentru transportul persoanelor cu handicap, pentru folosinţă proprie.

Ce scutire pentru reprezentant legal?
CAPITOLUL II
Drepturile persoanelor cu handicap

SECŢIUNEA a 7-a
Facilităţi
Art. 26

Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:

a) abrogată;

b) scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;

Multumesc pentru raspuns si interesul acordat ! Nu ma ajuta cu nimic raspunsul dv.
Cititi cu atentie !
@Suzeta,
In primul rand, recititi dvs. prima postare pe care ati scris-o, in care se vede cu usurinta ca afirmati ca ati platit din 2001, iar legea este din 2006.
In al doilea rand din 2006 pana in 2016 legea a suferit o republicare si 27 de modificari.
In al treilea rand, facsimilul de lege (nu stiu de unde l-ati luat si in ce moment al vietii legii s-a aflat) din ultimul dvs. mesaj se refera la Persoanele cu handicap si nu la Reprezentantul legal al acestora. Chiar dvs. ati scris.
Suzeta a scris:

[...] Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:

a) abrogată;

b) scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;

Suzeta a scris:

[...] Multumesc pentru raspuns si interesul acordat ! Nu ma ajuta cu nimic raspunsul dv.
Cititi cu atentie !

Ce Suzeta rea sunteti, recititi dvs. ce ati scris, precum si primul meu mesaj si raspundeti la intrebarea:
Ce scutire pentru reprezentant legal?