avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1240 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Restituire impozit-scutire fiscala art 26 lit b Legea ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Restituire impozit-scutire fiscala art 26 lit b Legea 448/2006

Sunt reprezentant legal al unui minor ce se incadreaza in grad de handicap grav si beneficiaza de prevederile legii 448/2006 -art 26 lit b -"scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren". Am achitat aceste sume cu titlu de impozit/ taxe persoane fizice catre primarie din anul 2001 si pana in prezent fara sa stiu de aceasta scutire fiscala. Pot sa-mi recuperez sumele platite !?
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 14:16, 20 Februarie 2016
Art.26 Persoanele cu handicap fizic grav şi accentuat beneficiază de scutire de la plata taxelor vamale şi a accizelor, după caz, pentru introducerea în ţară, o dată la 5 ani, la alegere, de motociclete, motorete sau autoturisme, adaptate special pentru transportul persoanelor cu handicap, pentru folosinţă proprie.

Ce scutire pentru reprezentant legal?
CAPITOLUL II
Drepturile persoanelor cu handicap

SECŢIUNEA a 7-a
Facilităţi
Art. 26

Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:

a) abrogată;

b) scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;

Multumesc pentru raspuns si interesul acordat ! Nu ma ajuta cu nimic raspunsul dv.
Cititi cu atentie !
@Suzeta,
In primul rand, recititi dvs. prima postare pe care ati scris-o, in care se vede cu usurinta ca afirmati ca ati platit din 2001, iar legea este din 2006.
In al doilea rand din 2006 pana in 2016 legea a suferit o republicare si 27 de modificari.
In al treilea rand, facsimilul de lege (nu stiu de unde l-ati luat si in ce moment al vietii legii s-a aflat) din ultimul dvs. mesaj se refera la Persoanele cu handicap si nu la Reprezentantul legal al acestora. Chiar dvs. ati scris.
Suzeta a scris:

[...] Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:

a) abrogată;

b) scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;



Suzeta a scris:

[...] Multumesc pentru raspuns si interesul acordat ! Nu ma ajuta cu nimic raspunsul dv.
Cititi cu atentie !

Ce Suzeta rea sunteti, recititi dvs. ce ati scris, precum si primul meu mesaj si raspundeti la intrebarea:
Ce scutire pentru reprezentant legal?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit persoana cu handicap iustinian 13 iustinian 13 As dorii sa stiu daca o persoana cu handicap grav - tatal meu, beneficiaza de scutire la plata impozitului pe casa, terenul aferent casei si teren arabil in ... (vezi toată discuția)
Scutire taxe si impozite ciorasteanustanel ciorasteanustanel Mama este cu handicap grav si tatal este decedat. Pentru casa si terenul pe care l-au avut impreuna va plati impozit? Mentionez ca nu s-a dezbatut mostenirea ... (vezi toată discuția)
Impozit pe proprietate, remus48 remus48 Buna ziua, Suntem o familie sot, sotie pensionari L-V si un fiu handicapat gr.1(unu) grav de la nastere in varsta de 34 ani, avem proprietate o ... (vezi toată discuția)