avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Drept la parcare pe proprietate publica
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Drept la parcare pe proprietate publica

Buna ziua
Locuiesc intr-un cartier de blocuri, dar in fata mea se afla o casa, al carei stapan crede ca spatiul din exteriorul gardului ii apartine.
Problema este ca daca eu sau oricare alt vecin isi parcheaza sau opreste (La parterul blocului se afla un centru veterinar ) masina langa gardul acestuia (fara a bloca caile de acces), acesta isi cam face de cap: Ori lasa bilete cu o gramatica inteleasa doar de el, ori ridica stergatorul, ori cheama politia cu motivul "blocarea circulatiei". Mie mi le-a aplicat pe toate.
[ link extern ]
[ link extern ]
^Aceasta este o imagine cu proprietatea acestuia (in prezent, trotuarul din stanga si dreapta nu mai exista, fiind sosea pe toata lungimea strazii.Garajele au fost de asemenea desfiintate)

Intrebarea mea este daca omul acela are dreptul de a face acest lucru.
Ultima modificare: Duminică, 21 Februarie 2016
Dobrel, utilizator
Cel mai recent răspuns: mottofreee , utilizator 23:00, 28 Februarie 2016
Dar atunci cand a venit politia, cum a decurs, ce a facut politia? Exista vreun semn de circulatie cu oprirea sau stationarea interzisa pe acea portiune de strada?
Partea exterioara proprietatii,de dupa gard reprezinta domeniu public care este si acesta supus unor dispozitii pentru utilizare
Daca se parcheaza fie pe trotuar,fie in zona in care se impiedica vizibilitatea-in apropriere de sens giratoriu,alt drum,autoritatile pot aplica sanctiuni
La fel daca prin parcarea in fata gardului in zona portii de acces ,se restrictioneaza posibilitatea de utilizare de iesire /intrare vehicul,politia poate aplica sanctiuni
Cabinetul veterinar nu detine spatiu aferent unde sa se poata parca ?
Adriantot a scris:

Dar atunci cand a venit politia, cum a decurs, ce a facut politia? Exista vreun semn de circulatie cu oprirea sau stationarea interzisa pe acea portiune de strada?


Eram la balcon in momentul cand a sunat la politie si l-am auzit, acesta a comunicat numarul de imatriculare spunand ca "blocheaza strada". Drumul este cu sens unic, nu avea ce sa blocheze, deoarece era spatiu suficient pentru circulatia celorlalte autovehicule.
Cand l-am vazut ca suna, am coborat si am mutat masina pe partea opusa (stiam ca e cu capul si n-am vrut sa am de-a face cu el).
Dupa ~20 min vine un echipaj (care nu cred ca era prima oara cand ajunge pe strada asta la apelul mosului).Imi spune ca a primit un apel cum ca masina mea incomodeaza circulatia.I-am spus care era defapt motivul apelului si si-a vazut de drum.


ynocentta a scris:

Cabinetul veterinar nu detine spatiu aferent unde sa se poata parca ?


Nu, este un simplu apartament la parterul unui bloc.


Ultima modificare: Duminică, 21 Februarie 2016
Dobrel, utilizator
@Dobrel
Sunteti sigur ca nu blocati circulatia?

Aveti copii? Ati incercat sa circulati cu caruciorul pe strazile noastre, sau chiar si fara carucior, cu copiii de mana? Sau macar singur singurel, ati iesit la plimbare? cum vi se pare ca pieton prin Bucuresti?


Dobrel a scris:
Cand l-am vazut ca suna, am coborat si am mutat masina pe partea opusa (stiam ca e cu capul si n-am vrut sa am de-a face cu el).
Dupa ~20 min vine un echipaj (care nu cred ca era prima oara cand ajunge pe strada asta la apelul mosului).Imi spune ca a primit un apel cum ca masina mea incomodeaza circulatia.I-am spus care era defapt motivul apelului si si-a vazut de drum.

Ca sa evitati repetarea acestor reclamatii, parcati-va masina pe partea de strada unde e locuinta dumneavoastra si nu pe partea opusa unde e locuinta vecinului. Iar daca politistii si-au vazut de treaba inseamna ca e in regula, ca nu e interzisa parcarea pe locul unde v-au gasit masina.

Alte discuții în legătură

Parcarea masinilor la bloc Chri Chri Buna ziua. Blocul in care stau are 4 etaje si 2 scari, fiind al doilea de la strada. Se intra pe o straduta lata doar cat o banda rutiera de drum public. De o ... (vezi toată discuția)
Parcarea pe strada cu sens unic. mariustony mariustony Buna ziua, pe o strada cu sens unic, unde exista loc de 1 banda = 1 masina sa circule si 1 masina sa fie parcata la bordura, pe ce parte a sensului de mers ... (vezi toată discuția)
Pot fi reclamate la poliție mașinile care sunt parcate pe loc ... iamchaos iamchaos Pot fi reclamate la poliție mașinile care sunt parcate pe loc de parcare, dar blochează trotuarul cu partea din spate a mașinii? În zona mea, a ajuns ... (vezi toată discuția)