Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONSTRUCTIE PE TERENUL AFLAT IN INDIVIZIUNE , DEMOLARE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONSTRUCTIE PE TERENUL AFLAT IN INDIVIZIUNE , DEMOLARE ?

Am cumparat o casa care are curte proprie , dar iesirea se face pe un teren care este in indiviziune cu ceilalti coproprietari , care deasemeni au curte proprie . Pe terenul aflat in indiviziune am gasit construit un grajd care se afla la mai putin de 10 m de casa si care are o latura exact pe hotar . Tinind cont de elementele descrise , pot cere demolarea acestuia ? Adica de putut pot , dar am sanse sa scap de oribilitatea aia de acolo ?
Fiind in indiviziune,trebuie si acordul celorlalti coindivizari,sau,iesiti din indiviziune si daca cade in lotul dvs.puteti demola,oricum va trebuie autorizatie de demolare.
Depinde a cui e, cu ce acorduri, autorizatii etc. Nu stiu daca puteti.
nu are acorduri , nu are autorizatii .
nu se poate iesi din indiviziune deoarece este cale de trecere ocupata de grajdul asta , acest grajd imi ocupa cam 2/3 din intrarea pe lotul meu de teren .
Acord coproprietari cu autorizatie sau actiune in instanta... negociati totusi.