Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj frati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj frati

vin cu o problema la care va rog sa-mi sugerati o rezolvare din experienta dumneavoastra
doi frati mostenesc de la parinti un teren de 150m2 pe care este construit un grajd 75m2 un frate+75m2 celalalt.parintii le-au facut fiecaruia cate o casa.Primul frate A are casa langa acel grajd, iar cel de-al doilea frate B in alt loc o casa similara.Fratele B doreste acum sa construiasca pe acei 75m2 ceva, dar fratele A este deranjat de acest lucru deoarece o sa-i incalce intimitatea.In acest moment s-au facut niste propuneri de bani si teren in alta parte pentru a rezolva situatia, dar fratele B nu accepta.Care credeti ca este solutia pentru fratele A in cazul in care fratele B doreste sa intre in posesia celor 75 m2.
va multumesc
sper ca am fost explicita...
Nu am inteles de ce fratele B mai trebuie sa-si ceara voie de la fratele A pentru a construi pe acel teren.
B este proprietarul acelui teren, sau nu?
Daca cei doi frati au certificat de mostenitor atunci fiecare este proprietar pe cat scrie in certificat.In concluzie B poate construi pe cat este proprietar si daca nu vor fi de acord nu au decat sa faca o granituire pentru a stabili instanta hotarul dintre proprietati.
mihaeladobrinoiu a scris:

vin cu o problema la care va rog sa-mi sugerati o rezolvare din experienta dumneavoastra
doi frati mostenesc de la parinti un teren de 150m2 pe care este construit un grajd 75m2 un frate+75m2 celalalt.parintii le-au facut fiecaruia cate o casa.Primul frate A are casa langa acel grajd, iar cel de-al doilea frate B in alt loc o casa similara.Fratele B doreste acum sa construiasca pe acei 75m2 ceva, dar fratele A este deranjat de acest lucru deoarece o sa-i incalce intimitatea.In acest moment s-au facut niste propuneri de bani si teren in alta parte pentru a rezolva situatia, dar fratele B nu accepta.Care credeti ca este solutia pentru fratele A in cazul in care fratele B doreste sa intre in posesia celor 75 m2.
va multumesc
sper ca am fost explicita...

Dreptul de proprietate prin moştenire se dobîndeşte în indiviziune. Dacă nu au efectuat un partaj asupra terenului, cei doi fraţi sunt coproprietari, chiar dacă, în fapt, folosesc în mod distinct şi exclusiv construcţiile (grajdurile) existente.

Construirea, de către unul dintre coproprietari, fără acordul celuilalt, este exclusă. Ceea ce ar trebui să facă este să iasă din starea de coproprietate (prin împărţirea terenului în două loturi, dacă este posibil, sau prin atribuirea întregului teren unuia dintre coproprietari, contra unei sulte).

Grăniţuirea, în situaţia existentei stării de coproprietate - fără sistarea acesteia - nu este posibilă decît ca stare de fapt. Ea nu soluţionează fondul litigiului - inexistenţa dreptului de a construi fără acordul coproprietarului. De altfel, nici nu ar primi autorizaţia de construire în lipsa acestui acord.

Liviu S.Bordaş
Va multumesc pentru raspunsuri.
Momentan se doreste sa se faca impartirea, dar nu se ajunge la o intelegere.Terenul despre care este vorba se afla in mijlocul curtii a unuia dintre frati care doreste sa-i ofere ceva similar celuilalt pentru a nu fractiona gospodaria.Fratele care isi doreste exact acel teren nu accepta teren in alta parte.Doream sa stiu daca prin proces se poate rezolva ceva in favoarea celui in a carui curte se afla terenul.dealtfel nici acces la drum nu ar avea celalalt frate daca ar dori sa construiascaceva acolo.
Da, soluţia este procesul. Să ceară, prin instanţă, împărţeala (cel puţin cu privire la acel teren).
Mă îndoiesc de faptul că instanţa va fragmenta terenul în sensul dorit de către cel care are intenţia de a construi.