Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Casa copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Casa copil

Buna ziua. Numele meu este Gabriela. Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr o problema. Sunt divortata din 2008, avem impreuna un copil de 14 ani si o casa, nu am facut partajul, mentionez ca, copilul este spre ingrijire dat lui. El a avut o firma iar acum firma de lizing l a bagat in lichidare .Problema este ca ma presioneaza sa îi trec casa fetei ca sa nu ramana pe drumuri .Pt ca spune el executorul poate sa io execute.Daca eu fac acest lucru in sec nr 2 el va vinde casa si eu nu vreau acest lucru. Ce ma sfatuiti sa fac?
Buna ziua,
Puteti trece casa pe numele copilului cu clauza ca acesta sa nu o poata instraina pana la implinirea varstei de 18 ani
Oricum copilul nu o poate vinde și nici tatăl nu o poate vinde fără avizul instantei de tutelă.
În afara de asta, actul poate fi revocat la cererea creditorului. E o acțiune inutila. Mai degrabă, faceți partaj, dati-i banii pt cota lui.
Si eu vad un act inutil, in dauna creditorului, asadar desfiintabil. Bani cheltuiti degeaba. Faceti partaj daca e sa faceti ceva.
Daca Am inteles bine dvs ma sfatuiti sa fac partajul, sa ii dau partea lui ca sa rãmân cu casa Pt ca, daca II trec fetei tot io poate lua, nu?
daniroxana, utilizator
Da, și dacă treceți casa pe copil creditorul tot o poate executa silit, după revocarea actului. Mai bine o vindeți împreună făcând partaj, și să se mute în chirie ca să nu aibă executorul bunuri proprietate de executat silit.