avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Tratament cheltuieli autovehicule (impozit profit, ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Tratament cheltuieli autovehicule (impozit profit, TVA, avantaj in natura)

PJ are incheiat contract de comodat cu PF(angajat in functia de director) pt utilizare autovehicul. Este singurul mijloc de transport alocat directorului.
Decontam cf contract:combustibil pe baza de bon fiscal( fara foi parcurs ori alte documente justificative) si ocazional reparatii pe baza de factura.
Va rog punct de vedere tratament TVA, IMPOZIT PE PROFIT . S-ar putea considera avantaj in natura partea nedeductibila?

Alte discuții în legătură

Pfa-deducere benzina+diurna Silviu_r Silviu_r Am un PFA neplatitor de TVA si imi desfasor activitatea in toata tara. Am contract de comodat pe masina proprie. Am tot citit pe forumuri si in legislatie dar ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli combustibili + tva deductibili cheltuieli lumi71 lumi71 O unitate asigura transport cu masina de serviciu pentru fiecare salariat in parte (fiecare salariat are o masina de serviciu cu care se deplaseaza la servici) ... (vezi toată discuția)
Decontare benzina breman breman Sunt PFA si imi desfasor activitatea pe teren - activitate pentru care folosesc masina personala.Cum imi pot deconta benzina? (vezi toată discuția)