Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Ce se poate face impotriva unei societati ce refuza ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Ce se poate face impotriva unei societati ce refuza depunere documente pentru calculare drepturi salariale intr-o expertiza ?

ce se poate face daca societatea refuza sa depuna documente solicitate intr-o expertiza judiciara dispusa in dosar de executare drepturi salariale ?
NCpC mentioneaza:
-art.335 Efectuarea expertizei la fata locului.
(2)Partile sunt obligate sa dea expertului orice lamuriri in legatura cu obiectul lucrarii.
(3)In cazul in care una dintre parti opune rezistenta sau impiedica in orice alt mod efectuarea lucrarii, instanta va putea socoti ca dovedite afirmatiile facute de partea adversa cu privire la imprejurarea de fapt ce face obiectul lucrarii, in contextul administrarii tuturor celorlalte probe.
Instanta de judecata poate aplica si amenzi judiciare partii care nu depune documentele solicitate la dosarul cauzei.