Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare site societate comerciala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare site societate comerciala

Pe ce cont se poate inregistra site-ul unei societati comerciale si pe c eperiaoda se poate amortiza?
1.Dacă ați achiziționat un domeniu web, îl veți înregistra în imobilizări necorporale:208=404 conform facturii.
2. amortizarea, conform omfp 1802
[ link extern ]
    181. ‐ Imobilizările necorporale se amortizează în condițiile prevăzute la pct. 182 ‐ 186.
    182.  ‐  (1) Cheltuielile de dezvoltare se amortizează  pe durata de utilizare sau pe perioada contractului, după caz.
    (2) În cazul în care durata contractului sau durata de utilizare depăşeşte 5 ani, durata de
amortizare a cheltuielilor de dezvoltare nu poate depăşi 10 ani.

3.Dacă este doar o prestare de servicii(găzduire) atunci veți înregistra lunar factura de prestări servicii: 628=401