Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... termen primire hotarare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

termen primire hotarare

in cat timp primesc hotararea instantei de judecata acasa de la pronuntare?
Legal în 30 de zile . În realitate între 30 zile şi 6 luni!!!!!
Conform art.427(1)NCPC"Hotararea se va comunica din oficiu partilor,in copie, chiar daca este definitiva.Comunicarea se va face de indata ce hotararea a fost redactata si semnata in conditiile legii" In mod concret, asta inseamna 1-3 luni, depinde de cat de aglomerata este instanta.
dar daca reclamanul a pierdut procesu si eu ca proprietar inca nu sunt pus in posesia terenului ,el nu respecta hotararea trebuie sa actionez silit cu executor si cat ar costa ca pret informativ punerea in posesie de catre executor ??????
Puteti pune in executare hotararea prin executor doar dupa ce aveti hotararea definitva,costurile le discutati cu executorul judecatoresc.
ma refer ca reclamantul are un comportament violent si cred ca trebuie sa solicit eu sprijinul autoritatilor M A I sau executorul ? multumesc