Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicare hotarare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicare hotarare

Buna ziua,

In cat timp este comunicata catre parti hotararea luata intr-un proces civil?

Trebuie facuta cerere pentru primirea hotararii?

Va multumesc
Art.427 NCPC Comunicarea hotararii(1)"Hotararea se va comunica din oficu partillor,in copie,chiar daca este definitiva.Comunicarea se va face de indata ce hotararea a fost redactata si semnata in conditiile legii."
Art.426. NCPC Redactarea si semnarea hoararii.(5)."Hotararea se va redacta si se va semna in cel mult 30 de zile de la pronuntare." Trebuie insa, sa stiti, ca termenul de 30 zile ptr.redactare si semnare de catre judecatori,este un termen de recomandare,astfel ca, daca acest termen nu este respectat(si de obicei, nu este respectat),judecatori nu nici o raspundere.
2rectificari:Redactarea si semnarea hotararii,nu hoararii,judecatorii nu au nici o raspundere,nu-judecatori nu au nici o raspundere;
ce inseamna hotarare definitiva? ca nu se mai poate face recurs sau apel daca sunt parat?
Da, nu se mai poate face apel sau recurs.