Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu acomodare copil adoptat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu acomodare copil adoptat

Buna ziua,

Am o angajata care urmeaza sa infieze o fetita. Va rog sa ma ajutati cu legea in care se precizeaza ca am obligatia sa ii acord concediu de acomodare cu copilul. Ce alte drepturi mai are noua mamica?

Multumesc
1. Cititi pe:

www.avocatnet.ro/content/art...

[ link extern ]

2. Legea nu a fost inca adoptata in Camera Deputatilor.

La art. 8 din OUG 111/2010 sunt scrise urmatoarele:
(1) De indemnizaţia lunară şi stimulentul de inserţie prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă
beneficiază oricare dintre părinţii fireşti ai copilului, în raport cu opţiunea exprimată conform art. 2 alin.
(1), dacă îndeplineşte condiţiile de acordare prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă.

(2) Beneficiază de aceleaşi drepturi şi una dintre persoanele care a adoptat copilul, căreia i s-a
încredinţat copilul în vederea adopţiei sau care are copilul în plasament ori în plasament în regim de
urgenţă, cu excepţia asistentului maternal profesionist care poate beneficia de aceste drepturi numai
pentru copiii săi, precum şi persoana care a fost numită tutore.

(3) În situaţia persoanelor prevăzute la alin. (2), acordarea drepturilor prevăzute la art. 2, respectiv la
art. 7 se face ţinându-se seama de perioada de 12 luni anterioare celei în care, după caz, s-a aprobat adopţia, a fost făcută încredinţarea ori s-a instituit plasamentul sau tutela.