Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Decont TVA ian 2016
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Decont TVA ian 2016

Tva neexigibil din 2015 care devine exigibil unde se trece in noul decont de TVA? la randul 16 regularizari taxa colectata, respectiv randul 30 regularizari taxa dedusa?
pentru achizitii la randul 22.
daca aveti facturi emise / primite in ianuarie cu tva de 24%, se trece in randul 16, respectiv 30
Pai cum sa ai in ian fact emise/primite cu cota de tva 24%??? incepand cu 01.01.2016 cota e 20%.
caz concret: stornare produs in ianuarie 2016, achizitionat in decembrie 2015. Sau factura primita in decembrie 2015, cu tva la incasare, care s-a platit in ianuarie 2016.

A se citi ... ce scrie la randul 30:
[ link extern ] /
sacko, utilizator