avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 286 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Decont TVA ian 2016
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Decont TVA ian 2016

Tva neexigibil din 2015 care devine exigibil unde se trece in noul decont de TVA? la randul 16 regularizari taxa colectata, respectiv randul 30 regularizari taxa dedusa?
Cel mai recent răspuns: sacko , utilizator 11:02, 25 Februarie 2016
pentru achizitii la randul 22.
daca aveti facturi emise / primite in ianuarie cu tva de 24%, se trece in randul 16, respectiv 30
Pai cum sa ai in ian fact emise/primite cu cota de tva 24%??? incepand cu 01.01.2016 cota e 20%.
caz concret: stornare produs in ianuarie 2016, achizitionat in decembrie 2015. Sau factura primita in decembrie 2015, cu tva la incasare, care s-a platit in ianuarie 2016.

A se citi ... ce scrie la randul 30:
[ link extern ] /
Ultima modificare: Joi, 25 Februarie 2016
sacko, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura omisa gflori gflori Am primit o factura cu data de nov. 2013 abia in ianuarie 2014. Am inregistrat-o la luna decembrie 2013 cu data document nov.2013. Am facut rectificativa la ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila- sc devine neplatitoare de tva silvia968 silvia968 Ce inregistrari contabile se fac in situatia in care o SC a devenit neplatitoare de TVA, de la 1 ale lunii. SC a fost platitoare de TVA la incasare lunar si ... (vezi toată discuția)
Factura primita cu intarziere niko 94 niko 94 Am primit o factura din luna Noiembrie abia acuma, ce ar trebui sa fac, sa o inreg in conta. in Decembrie, dar in Decont unde sa o trec la regularizari rd.25 ... (vezi toată discuția)