Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... MAXIME IN LIMBA ROMANA.
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

MAXIME IN LIMBA ROMANA.

Fericirea nu este nimic decat sanatate buna si o memorie proasta.
Albert Schweitzer
Banii nu trebuie sa fie un scop al vietii, ci un mijloc de a atinge alte scopuri.

Bugetul ne spune cat ne permitem sa cheltuim, dar nu ne opreste sa cheltuim.
Libertatea este dreptul de a face tot ceea ce legile ingaduiesc. ( C. L. de Montesquieu )

Omul nu poate descoperi noi oceane, cata vreme nu are curajul de a pierde din
vedere tarmul. ( Andre Gide )

Omul rezonabil se adapteaza mediului; cel care nu se multumeste cu ce i se da,
insista in a adapta lumea propriei persoane. De aceea progresul depinde de oamenii
care nu se multumesc cu ce au. ( George Bernard Shaw )

Fiecare om pe care il întâlnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea
incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. ( Sigmund Freud )

Sa nu te certi niciodata cu un prost! Ceilalti au toate sansele sa nu observe diferenta! (nu stiu cine)

:luck:

Ce-mi poate da stiinta ca sa sporeasca iubirea intre mine si celalalt ? Ce-mi poate da stiinta pentru intelegerea profunzimii si complexitatii sufletului ? Ce-mi poate da stiinta ca sa inteleg bogatia raporturilor dintre mine si cel de langa mine ? Stiinta nu ne poate lamuri asupra sensului ultim al existentei. Pentru aceasta trebuie sa apelam la credinta.

Dreptul si datoria nu sunt sentimente religioase crestinesti, ci juridice. Crestinismul este har si sacrificiu.

A avea credinta inseamna a crede in ceea ce nu vezi, iar rasplata pentru aceasta credinta va fi sa vezi ceea ce crezi.

Oamenii se impart in doua categorii: cei care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca si cei care l-au gasit fara sa-l caute. Poti sa spui daca un om este istet dupa raspunsurile lui. Poti sa spui daca un om este intelept dupa intrebarile lui.

Trei feţe
Copilul râde:
„Înţelepciunea şi iubirea mea e jocul!“
Tânărul cântă:
„Jocul şi-nţelepciunea mea-i iubirea!“
Bătrânul tace:
„Iubirea şi jocul meu e-nţelepciunea!“ - Lucian Blaga
mbianca a scris:

Libertatea este dreptul de a face tot ceea ce legile ingaduiesc. ( C. L. de Montesquieu )

Omul nu poate descoperi noi oceane, cata vreme nu are curajul de a pierde din
vedere tarmul. ( Andre Gide )

Omul rezonabil se adapteaza mediului; cel care nu se multumeste cu ce i se da,
insista in a adapta lumea propriei persoane. De aceea progresul depinde de oamenii
care nu se multumesc cu ce au. ( George Bernard Shaw )

:yes: Omul nu e o realitate misterioasa care intr-o buna zi sa se poata dezlantui, o enigma careia sa i se poata gasi cheia ce ar rezolva-o odata pentru todeauna, - ci e o realitate schimbatoare, nestatornica in contiua formare, pe care insasi cercetarea orientata in scopul de a o cunoaste, o modifica intr-un chip nepravazut.:luck: