Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... MAXIME IN LIMBA ROMANA.
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

MAXIME IN LIMBA ROMANA.

Fericirea nu este nimic decat sanatate buna si o memorie proasta.
Albert Schweitzer
Disciplina e cel mai bun prieten al omului! (Hector Cuper)

Increderea nu se pierde decat o singura data!

Prietenii si rudele au privilegiul de a fi mai nesuferiti decat ceilalti oameni. (Jerome K. Jerome)

Dusmanii se recruteaza dintre prieteni. (Grigore Moisil)
Fa ochii mari inainte de a te casatori si tine-i pe jumatate inchisi dupa casatorie. ( Benjamin Franklin )
Cel care isi da osteneala pentru parintii sai, nu trebuie nici macar sa pomeneasca de ea. ( Sofocle )
Familia este asocierea stabilita in mod natural pentru satisfacerea nevoilor zilnice ale omului. ( Aristotel )
E bine sa fi multumit cu ceea ce ai, dar nu cu ceea ce esti. Sir James MacKintosh

Multumirea vine cind intelegem ca ceea ce ne da Dumnezeu, este mai bun decit ceea ce ne dorim noi.

E imposibil sa te bucuri de trandavie daca nu ai de lucru pana peste cap. Nu-i nici o scofala sa nu faci nimic, atunci cand nu ai nimic de facut. A pierde timpul, in cazul acesta, este chiar o ocupatie si inca una foarte istovitoare. (Jerome K. Jerome)
"Putini oameni sunt supusi robiei, cei mai multi isi pun ei insesi lanturile." (Seneca)

"Fiecare om ucide lucurile pe care le iubeste. Lasul o face cu un sarut; curajosul, cu sabia."

"Cand iti educi fiul, educi si fiul fiului tau." (Talmud)

"Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor." (Isaac Asimov - Fundatia)