Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... m-au furat cei de la o firma de curierat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

m-au furat cei de la o firma de curierat

Si eu trec printr-o chestiune la fel de delicata cu [editat].
Acum doua saptamani am trimis un colet prin OLX (un telefon samsung edge in valoare de 2100 lei).
Dupa cateva zile vazand ca coletul nu a ajuns la destinatar am facut o reclamatie la firma.
Astazi mi-a venit raspuns cum ca o sa ma despagubeasca cu 250 de lei pentru ca coletul meu sa dat disparut.
Deci eu am pierdut 1850 de lei ,asa simplu e pentru ei.
ei spun ca daca coletul era asigurat ma despagubeau cu toata suma.
Dar pe OLX cand completezi formularul nu e rubrica cu asigurarea coletului.
va rog sa-mi spuneti si mie cei patiti cum ati rezolvat cazul.
Sunt sigur ca mai sunt si altii in situatia mea.
Admin, administrator
Tocmai dacă te duci pe contract nu ai cum sa câștigi. Dacă mergi pe o neglijenta a personalului ai un prejudiciu și invoci răspunderea civila delictuală, nu contractuala.
Ce nu inteleg este, cum de se poate opta intre cele doua forme de raspundere.
Prin acceptarea conditiilor de pe siteul olx, nu suntem in prezenta acceptarii unei oferte de a contracta? Nu userul, utilizatorul de buna voie si nesilit a intrat pe site, s-a informat si a acceptat serviciile olx si curierului (fara a plati, in plus, prima de asigurare, nedeclarand valoarea bunului)? Nu suntem in prezenta unui contract valabil? Cum, in ce baza ar putea userul (clientul) sa se prevaleze de beneficiile raspunderii delictuale (atata vreme, zic eu, cat suntem in prezenta raspunderii contractuale)?
Potrivit termenilor si conditiilor contractuale, cu care esti de acord ca utilizator de OLX, [ link extern ] .

De asemenea, spune clar la inceput ca aceasta pagina de termeni si conditii reprezinta acordul legal, contractul din user si olx. Nu ce scrie la un moment dat pe site pe undeva. De asta mie mi se pare ca raspunderea in acest caz este una delictuala, iar nu contractuala, pentru ca excede sferei cu care userul a fost de acord. Nu optezi intre raspundere civila delictuala si contractuala - ci demonstrezi ca prejudiciul este savarsit pe taram delictual.
Da @AMU, este un punct de vedere pe care pot sa il accept. Bravo. =D>
trandafir2, moderator