Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Campanie electorala
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Campanie electorala

O organizație locala de partid dorește să inmăneze doamnelor care locuiesc pe raza unei circumscripții de 1 Martie o felicitare care are sigla partidului, numele presedintelui și a unui candidat. Exista o prevedere legala care să interzică sau să sancționeze acest lucru?
Cei care fac activitati specifice campaniei electorale in alte perioade decat cele prevazute de lege pot fi sanctionati contraventional adica dupa caz, cu avertisment sau amenda.