Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... asigurarea de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

asigurarea de sanatate

as dori sa stiu daca o persoana care este angajata la o asociatie de proprietari cu contract de mandat si plateste pentru venitul lunar incasat impozit si cas si nu mai are alte venituri beneficiaza de asigurare de sanatate sau nu
Nu confundati CAS cu CASS. CAS este prescurtarea pentru pensii, iar CASS pentru sanatate. In baza contractului de mandat in mod normal al trebui sa platiti cel 16% impozit pe venit + cei 5,5% asigurarea de sanatate.