avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia 220
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia 220

Am inchiriat un apartament in luna octombrie 2015. Am depus imediat contractul de inchirere la ANAF impreuna cu declaratia 220 pentru anul 2015. Contractul de inchiriere este pe durata nedeterminata. In luna ianuarie 2016 am intrebat la ANAF Sector 1 Bucuresti daca trebuie sa depun declaratia 220 pentru 2016 dar mi s-a spus ca fiind un contract pe durata nedeterminata nu mai este necesara depunerea declaratiei 220, calculul obligatiilor de plata urmand a fi facut automat.
Nu sunt sigura ca informatia primita este corecta. Poate cineva sa ma ajute, adica trebuie sa depun declaratia 220 si pentru 2016 sau nu ?
Multumesc !!
Cel mai recent răspuns: mic57 , utilizator 10:27, 26 Februarie 2016
Daca nu a intervenit nicio modificare in contract nu trebuie sa depuneti alta declaratie 220.
Multumesc ! Nu am primit decizia de impunere, de aceea m-am alarmat.
Deoarece Codul fiscal s-a modificat, obligatia de plata nu mai este aceeasi ca anul trecut. In noul Cod fiscal, cota forfetara este de 40% fata de cea anterioara de 25%.
Sigur ca pot sa fac si singura calculul, dar asteptam decizia de impunere. Cum aceasta nu a venit, am presupus ca ar fi trebuit sa depun declaratia 220, chiar daca datele contractului nu s-au modificat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum fac sa cer la anaf recalcularea platilor anticipate pentru 2017? ContSters339305 ContSters339305 Am un PFA, in sistem real, deschis in iulie 2015. Anul acesta (2017), ANAF mi-a calculat, tot la trei luni, plati anticipate, dar pe baza venitului obtinut in ... (vezi toată discuția)
Cota deducere cheltuieli miha2766 miha2766 Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca pentru stabilitea venitului net (la veniturile din cedarea folosintei bunurilor) cota de deducere a cheltuielilor in ... (vezi toată discuția)
Cas pfa cdinuta cdinuta Buna seara, Am un PFA din Mai 2014. Am depus declaratia 220 la inceput, urmand ca luna aceasta sa depun 200 si 220. Problema e ca nu mi-a sosit nimic de la ... (vezi toată discuția)