Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia 220
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia 220

Am inchiriat un apartament in luna octombrie 2015. Am depus imediat contractul de inchirere la ANAF impreuna cu declaratia 220 pentru anul 2015. Contractul de inchiriere este pe durata nedeterminata. In luna ianuarie 2016 am intrebat la ANAF Sector 1 Bucuresti daca trebuie sa depun declaratia 220 pentru 2016 dar mi s-a spus ca fiind un contract pe durata nedeterminata nu mai este necesara depunerea declaratiei 220, calculul obligatiilor de plata urmand a fi facut automat.
Nu sunt sigura ca informatia primita este corecta. Poate cineva sa ma ajute, adica trebuie sa depun declaratia 220 si pentru 2016 sau nu ?
Multumesc !!
Daca nu a intervenit nicio modificare in contract nu trebuie sa depuneti alta declaratie 220.
Multumesc ! Nu am primit decizia de impunere, de aceea m-am alarmat.
Deoarece Codul fiscal s-a modificat, obligatia de plata nu mai este aceeasi ca anul trecut. In noul Cod fiscal, cota forfetara este de 40% fata de cea anterioara de 25%.
Sigur ca pot sa fac si singura calculul, dar asteptam decizia de impunere. Cum aceasta nu a venit, am presupus ca ar fi trebuit sa depun declaratia 220, chiar daca datele contractului nu s-au modificat.