Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum fac sa cer la ANAF recalcularea platilor ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum fac sa cer la ANAF recalcularea platilor anticipate pentru 2017?

Am un PFA, in sistem real, deschis in iulie 2015.
Anul acesta (2017), ANAF mi-a calculat, tot la trei luni, plati anticipate, dar pe baza venitului obtinut in 2016.
Nu am virat inca nimic din aceste plati anticipate in 2017. S-au adunat astfel niste datorii imaginare, zic eu, pentru ca eu nu am realizat in 2017 asa venituri cum au estimat ei (venitul meu in 2017 a fost mai mic decat in 2016)

Cum fac sa cer acum (ce depun) la ANAF sa se refaca aceste calcule anticipate pentru 2017, PE BAZA VENITULUI REAL OBTINUT IN 2017, deci nu pe baza celui realizat in 2016.

Sau calculeaza ei automat asta cand voi depune in ianuarie 2018 declaratia 200 - declaraţie privind veniturile realizate?

Multumesc in avans!
ContSters339305, utilizator
In 2017 platile anticipate trimestriale se calculeaza fata de situatia realizata in 2016 sau ar fi trebuit ca la inceputul aului sa fi depus alaturi de declaratia 200 pentru 2016 si declaratia 220 pentru 2017 cu venitul estimat. Acum nu mai puteti face altceva decat sa mergeti si sa vedeti de ce nu apar pentru 2017 cele patru plati trimestriale anticipate si sa pltiti asa cum vi s-a calculat.
Subscriu la ce a scris dnul George.
Singura solutie este sa asteptati inchiderea anului, sa nu platiti si sa va asumati dobanzile si penalitatile si sa depuneti cat mai repede d200 cu venitul realizat pe 2017 astfel incat sa se emita decizia de impunere finala pe 2017 ca sa platiti exact cat ati realizat. Termenul de depunere a d200 este 25 mai, dar nu garanteaza nimeni ca o depunere rapida va insemna si o emitere a deciziei de impunere la fel de prompt.
Din pacate tot ce va ramane e macar in 2018 sa modificati anticipatul pana in ianuarie astfel sa depuneti 220.

george-neagu a scris:

In 2017 platile anticipate trimestriale se calculeaza fata de situatia realizata in 2016 sau ar fi trebuit ca la inceputul aului sa fi depus alaturi de declaratia 200 pentru 2016 si declaratia 220 pentru 2017 cu venitul estimat. Acum nu mai puteti face altceva decat sa mergeti si sa vedeti de ce nu apar pentru 2017 cele patru plati trimestriale anticipate si sa pltiti asa cum vi s-a calculat.

Multumesc pentru raspunsuri, asa voi face.
Inca un singur lucru:
Ce venit minim lunar pot estima in D220?
Pot sa declar in D220 un venit estimat mai mic decat salariul minim brut pe economie? Sau nu?

De exemplu, pot declara in 2018 in D220 ca estimez 500 lei pe luna? Doar un exemplu.

Intreb pentru ca, in 2015, desi am estimat un venit de 200 lei pentru inceput, ANAF a ignorat si mi-a calculat impozitul, CAS SI CASS la valoarea salariului minim brut pe economie de atunci.