Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu

buna ziua
lucrez intr-o firma al carei patron este retinut de cateva zile...
nu am primit salariu si ni sa comunicat ca sunt blocate conturile si nu pot sa ne plateasca. mentionez faptul ca am si o garantie retinuta din salariu.
cum pot sa primesc salariu aferent luni ianuarie, februarie si inclusiv garantia?

multumesc
In locul patronului ,nu mai exista nimeni care sa conduca firma?
este firma cu peste 100 de angajati, avem director ,contabil....
doar ca ni sa spus ca sunt blocate conturile
Art.161 C.mun. mentioneaza expres ca, salariile se plătesc înaintea oricăror alte obligaţii băneşti ale angajatorilor.

Se pot debloca conturile pentru plata salariilor.
inteleg
cine trebuie sa deblocheze conturile tinand cont de faptul ca nu sa dat o sentinta definitiva?
sau trebuie sa asteptam 0 luna 2,5,9 pana se finalizeaza ancheta?
mentionez ca astazi trebuia sa primim salariu dar ni sa comunicat ca sunt blocate conturile
cosmino70, utilizator
Cine a blocat conturile societatii ?