avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu

buna ziua
lucrez intr-o firma al carei patron este retinut de cateva zile...
nu am primit salariu si ni sa comunicat ca sunt blocate conturile si nu pot sa ne plateasca. mentionez faptul ca am si o garantie retinuta din salariu.
cum pot sa primesc salariu aferent luni ianuarie, februarie si inclusiv garantia?

multumesc
Cel mai recent răspuns: cosmino70 , utilizator 21:55, 26 Februarie 2016
In locul patronului ,nu mai exista nimeni care sa conduca firma?
este firma cu peste 100 de angajati, avem director ,contabil....
doar ca ni sa spus ca sunt blocate conturile
Art.161 C.mun. mentioneaza expres ca, salariile se plătesc înaintea oricăror alte obligaţii băneşti ale angajatorilor.

Se pot debloca conturile pentru plata salariilor.
inteleg
cine trebuie sa deblocheze conturile tinand cont de faptul ca nu sa dat o sentinta definitiva?
sau trebuie sa asteptam 0 luna 2,5,9 pana se finalizeaza ancheta?
mentionez ca astazi trebuia sa primim salariu dar ni sa comunicat ca sunt blocate conturile
Ultima modificare: Vineri, 26 Februarie 2016
cosmino70, utilizator
Cine a blocat conturile societatii ?

Alte discuții în legătură

Gravida - firma cu conturi blocate, patron in arest preventiv anairam_unid anairam_unid Buna ziua Firma la care lucrez are conturile blocate ,deoarece patronul este arestat pentru 30zile si nu avem voie sa facem nici un fel de plata , nici ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salariu hd76avr hd76avr Este prima data cand am o poprire de salariu ( de la FISC) si , tot pt. prima data, intampin o problema deosebita care demonstreaza faptul ca Romania este tara ... (vezi toată discuția)
Popriri bogdan riglea bogdan riglea Buna ziua, In urma cu 2 zile a fost infiintata o poprire pe conturile mele si mi au fost blocate conturile bancare. Mentionez faptul ca poprirea se va face ... (vezi toată discuția)