Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate popriri
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

popriri

Buna ziua,
In urma cu 2 zile a fost infiintata o poprire pe conturile mele si mi au fost blocate conturile bancare.
Mentionez faptul ca poprirea se va face direct de la angajator si astfel am dovedit cu adresa de la angajator catre executor ca asa se va proceda.
Ulterior am cerut executorului sa mi se deblocheze contul unde mi se vireaza salariul avand in vedere cele de mai sus,insa,creditorul nu este de acord sa deblocheze acest cont.(am mai avut o poprire in trecut si mi-a fost deblocat contul fara probleme).
Exista o solutie in a convinge creditorul sa mi deblocheze contul de salariu,avand in vedere cele mentionate?
bogdan riglea, utilizator
Legea prevede ca pentru o persoana fizica nu se pot face retineri mai mult de 1/3 din veniturile obtinute, maxim 1/2 daca sunt mai multi creditori. Daca ati mers cu adeverinta de la angajator prin care acesta arata ca face el poprirea pe salariu in cuantumul stabilit de lege, apoi face virmanetul in contul executorului, executorul trebuie sa faca o adresa catre banci pentru deblocarea conturilor dvs de salarii. Daca executorul refuza, pe motiv ca angajatorul n-a efectuat viramentul aferent popririi, dupa ce v-a fost retinuta poprirea din salariu, executorul n-are decat sa se indrepte catre conturile curente ale angajatorului, deoarece el a facut un angajament de plata (acea adeverinta eliberata)!