Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cerere completare dispozitiv; termen si admisibilitate
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cerere completare dispozitiv; termen si admisibilitate

Buna ziua,
Poate cere paratul competarea dispozitivului unei hotarari definitive? In ce termen?
Daca e o cauza care se judeca in camera de consiliu fara citarea partilor, e admisibila cererea? Concret, ca debitor, pot formula aceasta cerere pentru hotararea de incuviintare a executarii si in ce termen? Multumesc
Nu știu exact care este situația dvs deoarece nu ați dat unele detalii importante, dar vă puteți lămuri pe deplin citind art. 442-447 cod proc civila, în special art. 444.

Termenul ptr cererea de completare a dispozitivului este același în care se poate declara apel sau recurs în cauză. Dacă este vorba de o hotărâre dată în căile extraordinare de atac sau în fond după casarea cu reținere, termenul este de 15 zile de la pronunțare.
Multumesc. E vorba de doua hotarari: una pronuntata in 2012 (actiune revocatorie act v-c), a doua o incuviintare executare silita ponuntata in 2014; in prima sunt parat, in a doua debitor
~ Conținut șters la cerere ~