Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort - imprumut la banca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort - imprumut la banca

Puteti sa ma ajutati cu un raspuns , am facut un credit de nevoi personale acum vreo 10 ani la banca ,luandu-se in considerare si salariul sotiei, fiind ca si coplatitor, in cererea de acordare a creditului semnand si ea, acum suntem in divort, dupa cate am inteles ce a mai ramas din credit va trebui sa suport eu, neputand obliga sotia sa plateasca decat intenntand partaj, este adevarat?
In contract este specificat la un paragraf, ca in caz de despartire contractul devine bun comun.
Datoria e una comuna , fata de banca sunteti ambii obligati si asta nu are legatura cu casatoria sau divortul , ci cu contractul. In cazul in care nu platiti ratele, banca se va indestula din bunurile cui prinde.
Multumesc pentru raspuns
Contractele de imprumut au fost perfectate in timpul casatoriei.

Prin urmare, datoriile nascute in timpul casatoriei pot fi supuse impartelli.

Atat pasivul patrimoniului comun, cat si activul sunt supuse partajarii.

Asadar, datoriile contractate pentru a sustine obligatiile obisnuite ce rezulta dintr-o casatorie pot fi cuprinse in masa partajabila.

Datoriile pot fi calificate ca fiind comune.( exista si datorii proprii, contractate de catre unul dintre soti , pentru a sustine activitatea sa profesionala, spre exemplu)

Activitatea prestata, cat si modalitatea in care au fost investite sumele de bani pot fi demonstrate, prin orice mijloc de proba.

Succes.
Asadar, datoriile contractate pentru a sustine obligatiile obisnuite ce rezulta dintr-o casatorie pot fi cuprinse in masa partajabila.

Ok, si pe ce se timbreaza partajul? Si pe valoarea activelor (la pret de piata) + valoarea pasivelor? Sau doar pe diferenta dintre cele doua, indiferent daca aceasta rezulta ca activ sau ca pasiv?
Stoica Ioana a scris:

Contractele de imprumut au fost perfectate in timpul casatoriei.

Prin urmare, datoriile nascute in timpul casatoriei pot fi supuse impartelli.

Atat pasivul patrimoniului comun, cat si activul sunt supuse partajarii.

Asadar, datoriile contractate pentru a sustine obligatiile obisnuite ce rezulta dintr-o casatorie pot fi cuprinse in masa partajabila.

Datoriile pot fi calificate ca fiind comune.( exista si datorii proprii, contractate de catre unul dintre soti , pentru a sustine activitatea sa profesionala, spre exemplu)

Activitatea prestata, cat si modalitatea in care au fost investite sumele de bani pot fi demonstrate, prin orice mijloc de proba.

Succes.

Deci pana la urma numai prin partaj pot obliga sotia sa plateasca jumatate din datoria ramasa la plata ratei de la banca ?
Inca o nedumerire, in luna iulie sotia a parasit domiciliul, eu ramanand cu copilul, dar la data respectiva avem o datorie la cotele de intretinere de 2800 ron, si asta intra tot la partaj, ma refer la partea ei de 1400, cum ar fi normal sa se imparta jumatate-jumatate ,ea locuind pana la aceasta data efectiv.