avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort - imprumut la banca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort - imprumut la banca

Puteti sa ma ajutati cu un raspuns , am facut un credit de nevoi personale acum vreo 10 ani la banca ,luandu-se in considerare si salariul sotiei, fiind ca si coplatitor, in cererea de acordare a creditului semnand si ea, acum suntem in divort, dupa cate am inteles ce a mai ramas din credit va trebui sa suport eu, neputand obliga sotia sa plateasca decat intenntand partaj, este adevarat?
In contract este specificat la un paragraf, ca in caz de despartire contractul devine bun comun.
Cel mai recent răspuns: ContSters379576 , utilizator 15:01, 29 Februarie 2016
Datoria e una comuna , fata de banca sunteti ambii obligati si asta nu are legatura cu casatoria sau divortul , ci cu contractul. In cazul in care nu platiti ratele, banca se va indestula din bunurile cui prinde.
Multumesc pentru raspuns
Contractele de imprumut au fost perfectate in timpul casatoriei.

Prin urmare, datoriile nascute in timpul casatoriei pot fi supuse impartelli.

Atat pasivul patrimoniului comun, cat si activul sunt supuse partajarii.

Asadar, datoriile contractate pentru a sustine obligatiile obisnuite ce rezulta dintr-o casatorie pot fi cuprinse in masa partajabila.

Datoriile pot fi calificate ca fiind comune.( exista si datorii proprii, contractate de catre unul dintre soti , pentru a sustine activitatea sa profesionala, spre exemplu)


Activitatea prestata, cat si modalitatea in care au fost investite sumele de bani pot fi demonstrate, prin orice mijloc de proba.


Succes.
Asadar, datoriile contractate pentru a sustine obligatiile obisnuite ce rezulta dintr-o casatorie pot fi cuprinse in masa partajabila.

Ok, si pe ce se timbreaza partajul? Si pe valoarea activelor (la pret de piata) + valoarea pasivelor? Sau doar pe diferenta dintre cele doua, indiferent daca aceasta rezulta ca activ sau ca pasiv?
Stoica Ioana a scris:

Contractele de imprumut au fost perfectate in timpul casatoriei.

Prin urmare, datoriile nascute in timpul casatoriei pot fi supuse impartelli.

Atat pasivul patrimoniului comun, cat si activul sunt supuse partajarii.

Asadar, datoriile contractate pentru a sustine obligatiile obisnuite ce rezulta dintr-o casatorie pot fi cuprinse in masa partajabila.

Datoriile pot fi calificate ca fiind comune.( exista si datorii proprii, contractate de catre unul dintre soti , pentru a sustine activitatea sa profesionala, spre exemplu)


Activitatea prestata, cat si modalitatea in care au fost investite sumele de bani pot fi demonstrate, prin orice mijloc de proba.


Succes.



Deci pana la urma numai prin partaj pot obliga sotia sa plateasca jumatate din datoria ramasa la plata ratei de la banca ?
Inca o nedumerire, in luna iulie sotia a parasit domiciliul, eu ramanand cu copilul, dar la data respectiva avem o datorie la cotele de intretinere de 2800 ron, si asta intra tot la partaj, ma refer la partea ei de 1400, cum ar fi normal sa se imparta jumatate-jumatate ,ea locuind pana la aceasta data efectiv.

Alte discuții în legătură

Partaj credit ContSters368055 ContSters368055 Buna ziua un credit de nevoi personale far ipoteca luat in timpul casatoriei de la o banca, unde sotia nu a semnat deloc contractul, ce implicatii juridice ... (vezi toată discuția)
Ratele facute in timpul casniciei Rafael78 Rafael78 Am incheiat divortul si custodia in 08.05, s-a stabilit pensia alimentara la 25% din venitul meu net. Cum fac sa-mi recuperez din ratele facute impreuna? V-as ... (vezi toată discuția)
Partaj credit de nevoi personale dupa divorț ionutpep ionutpep Buna ziua. În anul 2007 am contractat un credit de aprox. 54000 CHF , eu fiind titular de credit iar fosta soție codebitor. În timpul casatoriei am ... (vezi toată discuția)