Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare salarii compensatorii in cazul concedierii ? ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare salarii compensatorii in cazul concedierii ? ramura : paza si protectie

Buna ziua.
As dori sa stiu daca in cazul concedierii cf art 65 , alineat1 din legea 53/2003 (din motive ce nu tin de persoana salariatului) se acorda salarii compensatorii si daca da cate?
Multumesc anticipat.
Daca nu aveti un CCM la nivel de unitate, cu prevederi mai favorabile pentru salariati, atunci se aplica CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.