Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere-desfiintarea postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere-desfiintarea postului

Buna ziua!
Un salariat care primeste preaviz de concediere pe motiv de desfiintarea postului, poate sa ceara societatii un salariu compensatoriu conf. ART.78. din CCMUNN?
" - (1) La încetarea contractului individual de muncă din motive ce nu ţin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensaţie de cel puţin un salariul lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand încetarea contractului individual de muncă a intervenit ca urmare unor motive ce nu ţin de persoana salariatului"
Si desigur, fara a fi luat in ras .....

Multumesc!
Buna ziua,

Da , daca este prevazut in ccm la nivel de unitate sau daca acesta nu exista, la ccm la nivel de ramura
1. CCMUNN pe anii 2007-2010, din care ati citat, nu mai este in vigoare la data actuala.
2. Salariul compensator, in cazul concedierii, se acorda daca el este prevazut in CCC aplicabil angajatorului (fie ca este CCM la nivel de unitate fie la nivel de ramura).
Multumesc