Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata intretinere in cont bancar asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata intretinere in cont bancar asociatie proprietari

Pentru plata intretinerii direct in contul bancar al asociatiei de proprietari este suficient sa fie indicat doar contul IBAn sau trebuie trecut si CUI-ul?
Da, este necesar si CUI-ul iar la motivul platii sa mentionati luna pentru care platiti si numarul apartamentului, sau cel putin acesta din urma.
L.C.
Va trebuie doar codul IBAN si detaliile ce reprezinta plata, fie ca este facuta cu numerar sau prin virament, va percep comisioane de incasare si de transfer.
Este suficient codul IBAN si precizarea corecta a utilizarii sumei =intretinere curenta,sume cu titlu de restanta,fond rulment/reparatii
si inca ceva: sa se precizeze pentru ce apartament se face plata intretinerii.
Se pot produce incurcaturi daca nu se face aceasta precizare: de exemplu se plateste o suma rotunda, partial din intretinere.

Daca se plateste suma finala, cu doua zecimale, apartamentul pate fi identificat si asa.
Este suficient doar codul IBAN.
Comisionul este zero daca se depun banii numerar (foaie varsamant) la orice sediu de banca la care are asociatia cont deschis.
La fel comision zero daca viramentul de face din contul platitorului daca acesta are cont deschis la aceeasi banca cu asociatia.