Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii cuantum salariu compensator
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

cuantum salariu compensator

Buna ziua,

De curand mi s-a terminat contr de muca cu art 65, pt motive ce nu tin de persoana mea.

Mi s-a spus ca mi se va da un salariu compensator. In contr eu aveam salariu brut 2095, iar in mana luam echivalentul a 400 Euro lunar.

Imi puteti spune care ar fi valoarea compensatorului? Am impresia ca fostii sefi vor sa imi ofere mai putin decat trebuie.

Multumesc frumos!
Nicoleta Stoian
Trebuie sa se respecte dispozitiile din Contractul Colectv de Munca Unic la Nivel National pe anii2007-2010:
Art. 78. - (1) La încetarea contractului individual de muncă din motive ce nu ţin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensaţie de cel puţin un salariu lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. (1) sunt aplicabile atunci când încetarea contractului individual de muncă a intervenit
ca urmare a unor motive ce nu ţin de persoana salariatului.
Multumesc pt raspuns!

Asta inseamna ca trebuie sa mi se dea netul la 2095, suma din contract, nu?
Da, veti primi netul rezultat din salariul brut de 2095 lei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
dar daca in contractul de munca are salariul de incadrare 600 lei , brutul variaza de la luna la luna pentru ca lucreaza in acord, iar netul variaza si el de la luna la luna de la 1500 lei pana la 2000 lei.
eu ce salariu compensatoriu ii dau ?
Minim un salar de incadrare de 600 RON