Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nedumerire cu privire la reducerea salariului cu 10% ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nedumerire cu privire la reducerea salariului cu 10% pe 3 luni.

Buna ziua, ma numesc Enache Daniel, si am muncit anul trecut la o firma in galati, si incepand cu luna noiembrie mi-a fost redus salariul cu 10% pe 3 luni ca urmare a unei abateri.
Problema apare cand eu mi-am dat demisia in a 3-a luna de sanctiune adica Ianuarie dupa ce am muncit doar 2 zile, si firma nu mi-a dat banii pe acele doua zile nici acum.

Cei 10% se reduc din quantumul venitului pe acele 2 zile ? Sau acele 2 zile le-am muncit doar ca sa compensez suma de aproximativ 100 lei ce ar fi luata din totalul salariului pe o luna intreaga ?
Sanctiunea se aplica si pentru luna ianuarie , indiferent de numarul de zile lucrate.
Sunt constient de asta, dar ce ma intereseaza pe mine este felul in care sanctiunea e aplicata.
Ar trebui sa mi se retraga 10% din banii facuti in acele doua zile ? ( daca sunt 90 de lei, mi se scad 9 lei si primesc 81 ) Daca da, inseamna ca am fost nedreptatit si ar trebui sa-mi primesc banii.
Sanctiunea se aplica la salariul de baza ... adica din salariul realizat - cel aferent zilelor lucrate - se scade sanctiunea.