avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Ore suplimentare neplatite
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Ore suplimentare neplatite

Buna ziua !
Am o problema la locul de munca si anume :
In contractul de munca sunt stipulate , ca program de munca, o ore pe zi de luni pana vineri. Insa pe mine, inca de la interviul de angajare de acum 1,5 ani, ma obliga sa vin si sambata,de la 8 la 12 . Acum sunt pe punct de plecare din aceasta firma si as vrea sa cer sa ma plateasca si pentru fiecare sambata lucrata (aprox 75 de sambete).
Cum pot face acest lucru ?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:21, 1 Martie 2016
1. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
...

2. Munca in zilele de repaus saptamanal este compensata cumulativ cu :
- repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ore suplimentare cosmin ion cosmin ion Buna seara lucrez la o brutarie de 9 ani si cum de regula se lucreaza sambetele nu am primit nici o data o zi libera si nici un leu an plus la salar.cum as ... (vezi toată discuția)
Zi de repaos cela04 cela04 In cazul in care am lucrat 7 zile din 7 cate 8h/zi, iar sambata si duminica au fost considerate ore suplimentare si remunerate in conformitate cu CCM, mai ... (vezi toată discuția)
Contract angajare ana_schipor@ ana_schipor@ Se pune ca lucrez de la 8-17:30 de luni pana sambata inclusiv ca nerespectare a cdului munci tinand cont ca am duminica libera si in contract am 10spor wikend ... (vezi toată discuția)