Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Ore suplimentare neplatite
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Ore suplimentare neplatite

Buna ziua !
Am o problema la locul de munca si anume :
In contractul de munca sunt stipulate , ca program de munca, o ore pe zi de luni pana vineri. Insa pe mine, inca de la interviul de angajare de acum 1,5 ani, ma obliga sa vin si sambata,de la 8 la 12 . Acum sunt pe punct de plecare din aceasta firma si as vrea sa cer sa ma plateasca si pentru fiecare sambata lucrata (aprox 75 de sambete).
Cum pot face acest lucru ?
Multumesc.
1. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

2. Munca in zilele de repaus saptamanal este compensata cumulativ cu :
- repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.