avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zi de repaos
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zi de repaos

In cazul in care am lucrat 7 zile din 7 cate 8h/zi, iar sambata si duminica au fost considerate ore suplimentare si remunerate in conformitate cu CCM, mai trebuie sa mi se cuvina 2 zile libere neplatite considerate zile de repaos in temen de 14 zile lucratoare? s-a dat o zi libera neplatita spunanduni-se ca aceasta va fi ulterior recuperata.
Ultima modificare: Joi, 26 Noiembrie 2015
cela04, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:24, 26 Noiembrie 2015
Pentru munca in zilele de repaus saptamanal, salariatul beneficiaza cumulativ de :
- repaus saptamanal de 48 de ore consecutive,acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata orelor de munca de weekend adrianabala adrianabala Am un contract de munca de 8h/zi , 40h pe saptamana. Programul de lucru este in ture de 7h/zi si un weekend cu 13h sambata si 11h duminica. Cum se platesc ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare neplatite dragosverban dragosverban Buna ziua ! Am o problema la locul de munca si anume : In contractul de munca sunt stipulate , ca program de munca, o ore pe zi de luni pana vineri. Insa pe ... (vezi toată discuția)
Dreptul la concediu mikiuzun mikiuzun La firma unde lucrez vom primi 7 zile lucratoare de concediu si ce putem face pentru a primi cele 10 zile prevazute de lege?Alta probema este ca lucram sambata ... (vezi toată discuția)