Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zi de repaos
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zi de repaos

In cazul in care am lucrat 7 zile din 7 cate 8h/zi, iar sambata si duminica au fost considerate ore suplimentare si remunerate in conformitate cu CCM, mai trebuie sa mi se cuvina 2 zile libere neplatite considerate zile de repaos in temen de 14 zile lucratoare? s-a dat o zi libera neplatita spunanduni-se ca aceasta va fi ulterior recuperata.
cela04, utilizator
Pentru munca in zilele de repaus saptamanal, salariatul beneficiaza cumulativ de :
- repaus saptamanal de 48 de ore consecutive,acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.....