Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Alergeri locale
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Alergeri locale

As dori sa stiu daca o persoana a participat la cursul de operator calculator in sectia de votare poate fi trecut pe lista de consilieri locali pentru alegerile locale 2016 din partea unui partid politic.
Va multumesc.
A fi invatat operarea calculatoarelor electorale nu creeaza incompatibilitati cu a putea fi ales. Invatatura (stiinta) nu creeaza incompatibilitati. Daca ar fi faptic in acelasi timp operator calculatoare electorale si candidat ar putea fi incompatibilitate.