avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Avalanșă de modificări în Codul muncii - analize și detalieri. Tot ce trebuie să știe angajatorii pentru conformare la noua legislație. Rezervă loc și participă → 

Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract munca part time intre 2 persoane fizice
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract munca part time intre 2 persoane fizice

Buna dimineata

Odata cu intoarcerea mea la birou o sa am o bona angajata part time. As vrea sa stiu care sunt pasii pe care trebuie sa ii parcurg pt a inregistra un contract de munca pe 2 ore.
Va rog mult sa ma ajutati cu cat mai multe detalii:

1. locuiesc in Bucuresti, sector 2 - unde ar trebui sa merg
2. ce acte sunt necesare din partea mea si din partea ei
3. ce taxe se platesc initial?
4. impozitele si celelalte taxe se vor plati lunar? Unde si cand le voi plati? Exista optiunea sa le platesc online?
5. in contractul de munca pot stipula obligatiile bonei?
6. programul fiind de 2 ore pe zi, zilele de concediu raman tot 21?
7. ce trebuie sa fac in momentul cand se incheie contractul de munca?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:16, 2 Martie 2016
Legea nr.167/2014
Art. 7
Exercitarea profesiei de bona se poate realiza, cu respectarea conditiilor prevazute la art. 5 alin. (1) si (3), prin:

a) furnizarea serviciilor in baza unui contract individual de munca incheiat intre bona si o persoana juridica;

b) desfasurarea activitatii bonei ca persoana fizica autorizata in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, cu modificarile si completarile ulterioare.
Deci nu se poate face contract de munca intre 2 persoane fizice? Eu nu am firma, bona mea nu este PFA
C.i.m. intre doua persoane fizice se pot face, dar nu pentru functia de bona.
Pentru ce functii se poate face? Exista vreo functie similara cu cea de bona?
Sau ce alte modalitati legale am de a avea un act oficial intre mine si bona? E o persoana care va sta singura cu copilul meu si vreau sa ma asigur ca dpdv legal am totul in ordine si in cazul in care se intampla ceva o pot urmari in justitie. Fara niciun act e greu si sa dovedesc legatura dintre noi