Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am angajat o bonă, dar după 3 zile am dat-o afară ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am angajat o bonă, dar după 3 zile am dat-o afară pentru că mi-a furat din casă. Ce sancțiuni pot primi pentru că nu i-am făcut contract de muncă?

Ce sanctiuni pot primi daca angajez o persoana ca bona pt copil fara contract de munca ? Dupa 3 zile o dau afara pt ca mi-a furat din casa si are dosar la politie in urma plangerii mele. Eu sunt persoana fizica ea persoana fizica. Ce contract trebuia facut ? care sunt sanctiunile?
Multumesc !
Manuela Rășină, administrator
Trebuia incheiat c.i.m.

Legea 167/2014
art.7
Exercitarea profesiei de bonă se poate realiza, cu respectarea condițiilor prevăzute la art. 5 alin. (1) și (3), prin:
a) furnizarea serviciilor în baza unui contract individual de muncă încheiat între bonă și o persoană juridică;

b) desfășurarea activității bonei ca persoană fizică autorizată în conformitate cu prevederile Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 44/2008 privind desfășurarea activităților economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale și întreprinderile familiale, cu modificările și completările ulterioare.

Amenda este de 20.000 lei .
Nu se specifica nicaieri daca este persoana juridica...
Ce treaba are acest aspect ?

O persoana fizica poate avea calitatea de angajator.