Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Plata impozitelor.
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Plata impozitelor.

Conform codului fiscal impozitul pe teren,constructii si autoturisme care nu depasesc suma de 5o ron,inclusv,mai beneficiaza de bonificatia de 10% ?
Nu.
Cod fiscal:
[ link extern ]

ART. 462 - Plata impozitului/taxei
(3) Impozitul pe clădiri, datorat aceluiași buget local de către contribuabili, de până la 50 lei inclusiv, se plătește integral până la primul termen de plată.

Art 467
(3) Impozitul pe teren, datorat aceluiași buget local de către contribuabili, persoane fizice și juridice, de până la 50 lei inclusiv, se plătește integral până la primul termen de plată.

Art 472
(3) Impozitul anual pe mijlocul de transport, datorat aceluiași buget local de către contribuabili, persoane fizice și juridice, de până la 50 lei inclusiv, se plătește integral până la primul termen de plată. În cazul în care contribuabilul deține în proprietate mai multe mijloace de transport, pentru care impozitul este datorat bugetului local al aceleiași unități administrativ-teritoriale, suma de 50 lei se referă la impozitul pe mijlocul de transport cumulat al acestora.