Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale TAXE SI IMPOZITE
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

TAXE SI IMPOZITE

Buna ziua , am fost ieri si am achitat integral impozitul si alte taxe mi s-a spus ca numai este valabil cu bonificația stabilită de către consiliile locale pentru plata integrală a acestor obligații.Eu stiam ca s-a prelungit termenul pana la 30 iunie , Imi poate da cineva un raspuns? Multumesc
In Monitorul oficial de vineri, 25 martie 2016, a fost publicata ordonanta de urgenta nr 8/2016 care proroga termenele de depunere a declaratiei cu impozitul pe cladiri datorat la bugetul local si termenele de plata ale impozitului pe cladiri, terenuri,mijloace de transport.
De asemenea, se extinde pana la 30 iunie data pana la care se aplica o reducere de 10% la plata integrala a impozitului pe locuinta, terenuri si masini.
OUG 8/2016:
[ link extern ]

Art. 6.- Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea 1, nr. 688 din 10 septembrie 2015, cu modificările şi completările ulterioare,
se modifică şi se completează după cum urmează:
2. După articolul 495 se introduce un nou articol,articolul495^1, cu următorul cuprins:
,,Art. 495^1.-(1) Pentru anul 2016, primul termen de plată a impozitului pe clădiri, impozitului pe teren, respectiv a impozitului pe mijloacele de transport, prevăzut la art. 462 alin. (1 ), art. 467 alin. (1) şi la art. 472 alin. (1), se prorogă de la 31 martie 2016 la 30 iunie 2016.
(2) Prin excepţie de la prevederile art. 462 alin. (2), art. 467 alin. (2) şi art. 472 alin. (2), pentru anul2016, contribuabilii care achită integral, până la 30 iunie 2016, impozitul pe clădiri,
impozitul pe teren, respectiv impozitul pe mijloacele de transport beneficiază de bonificaţie stabilită de consiliul local."

Trebuie să consultați și hotărârea de consiliu local privind impozitele și taxele locale.