Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de autor - online
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de autor - online

Buna ziua!

Detin un site care ofera gratuit materiale educationale pentru invatamantul superior.
In aceeasi nisa cu mine mai exista inca 2 site-uri: unul gratuit (o sa il numesc site A in continuare) , altul comercializeaza materialele contra-cost (o sa il numesc site B in continuare).
Site-ul din urma, site B, a copiat toate materialele de pe site-ul A si le-a pus contra-cost.
Am contactat pe detinatorul site-ului A, dar acesta nu a dorit sa faca nimic impotriva celor ce au copiat.

Problema este ca acum urmeaza site-ul meu. Eu recent am pus pe site un numar destul de mare de grile (intrebari facute dupa bibliografia pentru licenta la medicina).
Ei inca nu au copiat grilele, dar am vazut ca au anuntat pe site ca urmeaza sa puna si ei.
In cazul in care acestia iau toate grilele copy-paste cuvant cu cuvant eu am vreo oportunitate sa ii opresc sa faca asta?

Mentionez ca nu am drepturi de autor pe cartile din care am realizat grilele, deci si eu au dreptul sa faca grile din acele carti.
Dar in cazul acesta este sau nu permisa copierea de continut online cuvant cu cuvant fara nicio modificare?

Va multumesc foarte mult.
In calitatea pe care o detineti aveti si obligatii si drepturi in ceea ce priveste postarile pe site-ul mentionat. In asteptarea unui raspuns oferit de un specialist in materie, consultati pagina unui site pe care l-am gasit intamplator - va poate inspira sa procedati si Dvs. la fel.
[ link extern ]
Pentru informare asupra drepturilor si obligatiilor pe care le aveti, gasiti in link-ul urmator Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor şi drepturile conexe:
[ link extern ]
L.C.
Laura Ciobeica a scris:

In calitatea pe care o detineti aveti si obligatii si drepturi in ceea ce priveste postarile pe site-ul mentionat. In asteptarea unui raspuns oferit de un specialist in materie, consultati pagina unui site pe care l-am gasit intamplator - va poate inspira sa procedati si Dvs. la fel.
[ link extern ]
Pentru informare asupra drepturilor si obligatiilor pe care le aveti, gasiti in link-ul urmator Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor şi drepturile conexe:
[ link extern ]
L.C.

M-am uitat pe site-ul pe care mi l-ati dat drept exemplu.
Si eu am pus un text similar pentru copyright. Dar doar textul in sine nu cred ca o sa ii opreasca.
Dar intrebarea ramane: au voie sau nu sa dea copy-paste la materialele mele avand in vedere ca sunt facute dupa sursa bibliografica care nu imi apartine?