Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... COPYRIGHT
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

COPYRIGHT

Buna seara, in cazul in care transform codul civil/penal in grile, pot sa-mi pun numele pe aceasta carte daca adaug bibliografia? De ex: Conform CPP "Actiunea penala se pune in miscare prin actul de inculpare prevazut de lege", iar eu fac urmatoarea grila: Actiunea penala se pune in miscare prin: a) rechizitoriu; b) actul de inculpare prevazut de lege; c) ambele variante sunt corecte. O pot considera ca fiind proprietatea mea intelectuala si sa o protejez impotriva copyright-ului?
numele pe carte puteti sa-l puneti linistita. chiar daca nu adaugati bibliografia. legislatia e gratuita si este pe [ link extern ] .
cu copyrightul e altceva. legislatia nu beneficiaza de drepturi de autor. indiferent cum e prezentata. va puteti gandi sa protejati doar modul de prezentare. dar si asta s-a mai facut, cu testele grila auto, de ex.
Multumesc frumos pt raspuns!