Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termenul de prescriptie in cazul dreptului la actiune ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termenul de prescriptie in cazul dreptului la actiune al inginerilor, arhitecţilor, geodezilor, contabililor şi altor liber-profesionişti

Potrivit art. 2520 alin. 1 pct. 8 din noul C.civ., se prescrie în termen de un an dreptul la acţiune în cazul inginerilor, arhitecţilor, geodezilor, contabililor şi altor liber-profesionişti, pentru plata sumelor ce li se cuvin.

In ipoteza in care inginerii, arhitecţii, geodezii, contabilii sau alţi liber-profesionişti îşi desfăşoară activitatea sub forma unei societăţi comerciale, şi NU a unui PFA/Cabinet, apreciaţi că termenul de prescripţie este tot cel de 1 an sau se va aplica termenul general de prescriptie de 3 ani?
Buna Ziua
Termenul de prescriptie este de 3 ani. Societatea emitenta de factura are la dispozitie 3 ani sa isi recupereze debitul - de la data la care factura este scadenta.