Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit casa
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit casa

Este adevarat ca impozitul pe cladiri, cu o vechime mai mare de 30 de ani, va fi mai mic anul acesta? Aceasta reducere se va aplica si apartamentelor aflate in blocuri?Cum se poate verifica daca s-a aplicat aceasta reducere?
Multumesc frumos
1.Da.
[ link extern ]
legea 227/2015, art.457,alin.8

(8) Valoarea impozabilă a clădirii, determinată în urma aplicării prevederilor alin. (1) - (7), se reduce în funcţie de anul terminării acesteia, după cum urmează:

a) cu 50%, pentru clădirea care are o vechime de peste 100 de ani la data de 1 ianuarie a anului fiscal de referinţă;

b) cu 30%, pentru clădirea care are o vechime cuprinsă între 50 de ani şi 100 de ani inclusiv, la data de 1 ianuarie a anului fiscal de referinţă;

c) cu 10%, pentru clădirea care are o vechime cuprinsă între 30 de ani şi 50 de ani inclusiv, la data de 1 ianuarie a anului fiscal de referinţă.
2.Interesați-vă la funcționarii care administrează rolul fiscal , solicitați modalitatea de calcul a impozitului.