Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit cladire veche
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit cladire veche

Am auzit ca pentru cladirile mai vechi de 50 de ani impozitul pe cladiri se reduce.Ma intereseaza daca e adevarat si ce ar trebui sa fac eu ca sa beneficiez de aceasta reducere...si unde, in ce lege pot sa vad cat e reducerea
george-neagu, moderator
Reducerile le aplica direct primaria pentru ca ei au acolo inregistrate actele depuse in care sunt date despre anul de constructie a cladirii.
Din codul fiscal: valoarea impozabilă a clădirii, determinată în urma aplicării acestor prevederi, se reduce în funcție de anul terminării acesteia, după cum urmează:
- cu 50%, pentru clădirea care are o vechime de peste 100 de ani la data de 1 ianuarie a anului fiscal de referință;
- cu 30%, pentru clădirea care are o vechime cuprinsă între 50 de ani și 100 de ani inclusiv, la data de 1 ianuarie a anului fiscal de referință;
- cu 10%, pentru clădirea care are o vechime cuprinsă între 30 de ani și 50 de ani inclusiv, la data de 1 ianuarie a anului fiscal de referință.