avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie si preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie si preaviz

Buna ziua. Daca mi-am dat demisia, cat timp trebuie sa stau in preaviz si cate ore? E program cu norma intreaga sau jumatate de program?
Cel mai recent răspuns: IuliaDanielaP , utilizator 19:43, 2 Martie 2016
1. Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Asadar, verificati in c.i.m. care este durata de preaviz in cazul demisiei.

2. Legea prevede ca pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele...astfel ca, durata timpului de munca in perioada de preaviz este cea mentionata in c.i.m.

De exemplu, daca in c.i.m. timpul de munca este de 8 ore/zi , in lipsa unor dispozitii contrare timpul de munca pe perioada preavizului va fi tot de 8 ore/zi.
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisia germi germi Preaviz cate zile? Programul de lucru este cel normal? (vezi toată discuția)
Preaviz Ma numesc Manea Adrian și lucrez la compania CGS de aproximativ 3 luni și aș vrea să știu cum se procedează cu acel preaviz,deoarece mi se spune că mi ... (vezi toată discuția)