Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta de vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta de vechime in munca

De unde pot solicita o adeverinta de vechime,daca firma unde am lucrat nu mai exista si a functionat in alt judet decat in cel care locuiesc eu? o pot solicita de la ITM-ul din judetul in care locuiesc sau de la ITM-ul din judetul in care a functionat firma?
Daca perioada este cuprinsa intre anii 1990 si 01.01.2011 , atunci o puteti solicita direct de la ITM

Daca perioada este anterioara anului 1990 , va puteti adresa Arhivei Nationale - Directia Judeteana in raza careia a avut sediul angajatorul respective.

Dupa 01.01.2011, o solicitati de la angajator , iar in cazul in care acesta nu mai exista de la lichidatorul judiciar sau de la detinatorii legali ai arhivei.
ITM-ul va poate elibera doar un extras REVISAL dupa aceasta perioada.

Cornel Vasile, Consilier juridic