avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reguli intocmire pontaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reguli intocmire pontaj

Buna ziua,

Referitor la intocmirea unui pontaj, am urmatoarea nelamurire (angajatii lucreaza, prin rotatie, sambata): e corect un astfel de pontaj:
L M Mi Joi Vi S Du L
8 8 8 8 8 5 Lib Lib
?
Adica, se lucreaza 6 zile/sapt (sambata 5 ore), dupa care, se acorda repausul saptamanal. Per ansamblu, in luna am chiar mai putine ore decat are luna in cauza, insa nu stiu cat e de corect si cum interpreteaza inspectorii ITM faptul ca unii salariati lucreaza 6 zile, apoi repaus, in loc de 5 + repaus.

Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:46, 3 Martie 2016
Daca pentru munca desfasurata in week-end salariatul beneficiaza cumulativ de 48 ore libere consecutive, plus un spor la salariatul, ITM-ul nu are ce sa va faca .

In speta, pentru munca intr-o zi de sambata , salariatul trebuie sa aiba apoi 48 de ore libere consecutive, plus un spor la salariul. Adica , duminica plus luni.

Ultima modificare: Joi, 3 Martie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, salariatul in cauza beneficiaza tot timpul de 48 ore libere consecutive, saptamanal. Doar ca lucreaza 6 zile/saptamana, in loc de 5 (asta intr-o saptamana).

Multumesc frumos!
ITM-ul nu are ce sa va zica daca in pontaj apare liber duminica si luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lucrul si sambata anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez in cazul in care in cadrul societatii se lucreaza in fiecare sambata, prin rotatie. Trebuie anuntat la ITM ... (vezi toată discuția)
Ore muncite pe saptamana tulceanul tulceanul spuneti-mi ,va rog, cate ore muncite rezulta pe saptamana cand se efectuiaza astfel : luni=12 ore;miercuri= 12 ore; vineri = 12 ore ; sambata = 5 ore; ... (vezi toată discuția)
Timp de lucru saptamanal kitisor kitisor Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarele intrebari: Ce inseamna 8 ore/zi , 40 ore/saptamana? Cum considerati saptamana de lucru? De ... (vezi toată discuția)