Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Refacturare utilitati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Refacturare utilitati

O firma inregistrata in scopuri de TVA inchiriaza un spatiu unui alte firme si ea platitoare TVA. In fiecare luna se emite o factura reprezentand chiria aferenta spatiului, cf ontractului. Chiriasul consuma apa, gaz, en el. Intrebarea este daca pot factura cheltuielile cu consumurile pe care le face chiriasul,( eu nefiind furnizor de utilitati). Vreau doar sa imi recuperez cheltuielile. Chiriasul poate sa isi deduca TVA-ul aferent acestor cheltuieli.
Buna ziua,
Da, ii refacturati utilitatile exact cum le primiti. (si atasati copii dupa facturile originale de utilitati)
Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspuns.
Se procedeaza in acelas mod si in cazul in care chiriasul nu este platitor de TVA?
Daca in contractul de inchiriere este prevazuta o clauza din care rezulta obligatia chiriasului de a plati utilitatile,refacturarea se face cu TVA ,indiferent daca acel chirias este sau nu platitor de TVA: