avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna seara,

As dori sa stiu daca o persoana de sex feminin (este vorba de mama mea) nascuta la data de 14.05.1961 si cu o vechime de 38 de ani (data angajarii 01.07.1978), din care 19 ani de grupa II se poate pensiona anticipat si cand anume are dreptul. Din ceea ce am citit pe internet, inteleg ca s-ar incadra sa se pensioneze pentru limita de varsta la 58 ani (Mai 2019) cu un stagiu complet de cotizare: 32 ani si 2 luni de ani. Daca ceea ce am citit eu este corect, inseamna ca poate sa se pensioneze anticipat. Insa as dori sa imi confirmati acest lucru.

Multumesc,
Ultima modificare: Joi, 3 Martie 2016
aangy20, utilizator
Cel mai recent răspuns: aangy20 , utilizator 15:58, 9 Aprilie 2016
1. Pentru o femeie nascuta in mai 1961 varsta standard de pensionare este de 62 de ani, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 19 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani (62 - 4 = 58 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 9 luni (38/0 + 4/9 = 42 de ani si 9 luni).

3. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani, in mai 2019;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 57 de ani, in mai 2018.

4. Pensionarea anticipata se poate solicita cu 5 ani inainte de indeplinirea varstei standard de pensionare.
Ultima modificare: Vineri, 4 Martie 2016
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc pentru rapuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare michel58 michel58 Bună ziua! O femeie născută la data de 10.10.1961 cu o vechime de 35 ani si 10 zile, din care 19 ani la grupa II de muncă,cînd poate să iasă în ... (vezi toată discuția)
Data pensionarii.... czerankati czerankati Buna , m-am nascut la 17 sept 1961 , am vechime in munca 37 ani , din care in grupa a II-a 20 ani si 11 luni.As vrea sa stiu , cand ma pot pensiona ? Sunt ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata/de drept CristinaBL CristinaBL Buna ziua! Va rog sa imi spuneti cand poate iesi mama mea la pensie (anticipat/de drept) avand in vedere urmatoarele perioade de ... (vezi toată discuția)