avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 144 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime in munca

Buna ziua,
Spuneti-mi va rog daca munca efectuata in strainatate se poate lua in considerare pentru stabilirea vechimii in munca la noi in tara?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:37, 4 Martie 2016
Numai daca asa ceva este mentionat in reg.intern sau in ccm aplicabil angajatorului.
Perioada lucrata in strainatate vi se va lua in calcul la pensie, potrivit Legii nr. 263/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anii lucrați în ue pot fi recunoscuți și luați în considerare ca spor de vechime la o firmă din românia? Just-drept Just-drept Un roman daca a lucrat in afara, in zona U.E. timp de 6 ani, apoi s-a intors in Romania si si-a gasit un job la o firma, cum poate sa faca in asa fel ca ... (vezi toată discuția)
Vechime în muncă Danaioana Danaioana Bună ziua, Vechimea în muncă, dovedită prin carnet de muncă și obținută în Republica Moldova, poate fi luată în considerare la angajare, pentru ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca ceraselac ceraselac Buna ziua. Am lucrat 7 ani in strainatate cu contract de munca.Acum lucrez in tara. Este posibil sa mi se ia in calcul aceasta vechime la locul actual de munca? (vezi toată discuția)